indexМного често, при първа среща с клиенти в кабинета, получавам следната заявка:
– Дай, моля те, някакви техники да спра паническите атаки, че вече не се търпи!
В повечето случаи успявам да убедя човека, че да се ползват механични техники без да се работи с характера, светогледа и взаимоотношенията между потърпевшия от паника и околните, на практика е безполезна работа. Почти всеки алгоритъм за психологическо повлияване може да бъде „завъртян“ в мелницата на тревогата или неврозата. Трябва да се знае, че многобройните съществуващи техники сработват само тогава, когато са приложени в един по-голям контекст на промяна на начинът на мислене. По-долу споделям превод на техниката Be AWARE така, както е описана в книгата на д-р Дейвид Бърнс – „When panic attacks“.

Техника „Be AWARE“ (бъди усещащ)

Тази техника се нарича „бъди усещащ“ (не съвсем коректен превод), като думата представлява абревиатура, която служи за напомняния за стъпките, които се предприемат, за да спрете паниката:

А
„А“ означава  „приемане на тревожността“ („Accept The Anxiety“):
Кажете на себе си, че това, което изпитвате като тревожност е ОК и просто ще си отиде в даден момент като понатрупате опит с техниката. Борбата с тревожността, страха или яда, просто ще подхранят огъня им и ще се въвлечете в още повече страх. Просто помнете, че пристъпа на паника е напълно нормален и естествен физиологичен отговор на типа мислене в резултат на начина ви на живот. Така че, дори ако е много неприятно, няма нужда да изпитвате допълнително страх или гняв, че сте попаднали в тази ситуация. Приемете я.

W
„W“ означава  „наблюдаване на тревожността“ („Watch The Anxiety“):
Опитайте се да мислите за себе си като за наблюдател – направете мислено крачка встрани от себе си, просто за да наблюдавате какво се случва.  Без да оценявате или осъждате, по възможност опитайте да не категоризирате случващото се като добро или лошо. Продължавайте да си припомняте, че вие като човек означавате много повече, отколкото имате представа за себе си точно в епизода на повишената тревожност. Докато наблюдавате, е полезно да оцените само силата на тревожността – например в скала от 1-10 – просто и поставете обектина оценка, но не се асоциирайте с нея. Бъдете като експерт, който оценява детайл, сам по себе си. Така ще заявите ясно на тревожността, че вие добре разбирате какво означава и можете да я оцените без това да ви повлияе.

А
Следващото „А“ е съкращение от „действай нормално“ („Act Normal“)
Продължете да правите това, което правите обикновено или в момента на кризата и просто се държте колкото можете както обикновено, все едно тревожността я няма. Овладейте дишането и без много усилия опитайте да издишате по-бавно. Впоследствие дишането ви ще се успокои. Ако се опитате да се ангажирате веднага с работа или да избягате от ситуацията, ще влошите нещата. Да, ако избягате в момента можете и да постигнете краткотраен успокояващ ефект, но в бъдеще залагате неминуемо увеличение в общата тревожност. Затова – не бягайте!

R
„R“ означава  „повторете стъпките“ („Repeat The Steps“)
Просто продължавайте да приемате тревожността, наблюдавйте я, оценявайте я безпристрастно, все едно, че не се случва на вас, а до вас, действайте нормално, докато пристъпа на паника отстъпи и вие не се озовете в зоната си на комфорт.

E
„Е“ означава „очаквай най-доброто“ („Expect The Best“)
Това, от което се страхувате, никога не може да се случи! Всъщност вие знаете това, но още не сте повярвали в него. Не бъдете черногледи – очаквайте най-доброто развитие за вас както в момента на кризата, така и въобще.

Вие наистина ще се изненадате от факта как по ефективен начин сте в състояние да се справяте със „ситуации на паническа атака“, когато използвате „бъди усещащ” техниката.

Посочените по-горе стъпки често са отправни точки за по-машабна работа в кабинета на психотерапевта. Ако срещате затруднения с прилагането на техниката или тя не дава очакваният резултат, може би е добра идея да потърсите помощ в лицето на практикуващ психотерапевт, с когото да преодолеете чувството на страх.